پیش ثبت نام اربعین تمدید شد

پیش ثبت نام اربعین تمدید شد

به زارش قدس آنلاین، حجت الاسلام والمسلمین صحبت‌الله رحمانی با بیان اینکه تا عصر امروز – ۱۸ مرداد ماه – بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در سامانه سماح پیش ثبت نام سفر اربعین را انجام داده‌اند، ابراز کرد: پیش ثبت نام در سامانه سماح هنوز ادامه دارد و بدلیل استقبال مردم کشورمان و ایجاد فرصت مجدد برای متقاضیان سفر اربعین حسینی، زمان پیش ثبت نام که تا روز عاشورا(۱۷ مرداد ماه ) بود تا پایان وقت روز جمعه(۲۱ مرداد) تمدید شد.

معاون امور عتبات عالیات سازمان حج و زیارت گفت: روند ثبت نام در فرصت باقی مانده شتاب بیشتری می گیرد، اما از متقاضیان درخواست می کنیم که پیش ثبت نام را به ساعات آخر موکول نکنند.

وی تاکید کرد: بطور قطع زمان ثبت نام نهایی متقاضیان نیز در روزهای آتی اعلام خواهد شد تا به محض اتمام پیش ثبت نام، مرحله نام نویسی نهایی و اعزام های اربعین حسینی ۱۴۰۱ مشخص شود.

رحمانی افزود: متقاضیان حتما به نکات مطرح شده در سامانه سماح در خصوص دستورالعمل های تدوین شده بهداشتی، واکسیناسیون، نکات ضروری و غیره توجه کنند.
در اطلاعیه سامانه سماح (ستاد مرکزی اربعین) آمده است:

– پیش ثبت نام از متقاضیان زیارت اربعین حسینی از ۱۰ تیر ماه ۱۴۰۱ و ساعت ۹ صبح تات ۲۱ مرداد ماه ۱۴۰۱ از طریق همین سامانه(سماح) انجام می شود.

– در این مرحله صرفاً پیش ثبت نام انجام می شود و به منزله ثبت نام قطعی نیست.

– پیش ثبت نام از متقاضیان هیچگونه تعهدی برای سازمان حج و زیارت مبنی بر اعزام نخواهد داشت و متعاقباً اطلاع رسانی برای ثبت نام قطعی انجام خواهد شد.

– چنانچه هرگونه محدودیتی از سوی دولت عراق برای تشرف به زیارت اربعین در نظر گرفته شود، نحوه ثبت نام قطعی متقاضیان از بین افرادی که پیش ثبت نام کرده اند تعیین و اعلام خواهد شد.

– زائرانی که قصد عزیمت به صورت گروهی را دارند در مرحله پیش ثبت نام نیز حتماً به صورت گروهی و با معرفی یک نفر به عنوان سرگروه اطلاعات خود را در سامانه ثبت کنند.

– با توجه به اینکه نکات و موارد مهم از طریق شماره تلفن همراه ثبت شده در سامانه اطلاع رسانی خواهد شد، لذا در ثبت شماره تلفن همراه نهایت دقت را به عمل آورید.

– طبق مصوبه ستاد مرکزی اربعین حسینی تزریق حداقل دو دز واکسن کرونا از شرایط تشرف است و در صورتی که از زمان تزریق آخرین دز، ۶ماه گذشته باشد، متقاضیان محترم باید نسبت به تزریق دز یادآور اقدام‌ کنند؛ که در زمان ثبت نام قطعی از وزارت بهداشت استعلام صورت می پذیرد؛ بدیهی است از ثبت نام قطعی متقاضیانی که شرایط واکسیناسیون اعلامی را نداشته باشند، جلوگیری می شود. لذا از هم اکنون نسبت به تکمیل مراحل واکسیناسیون اقدام شود.

– داشتن گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار از تاریخ اعزام الزامی است؛ در صورت لزوم نسبت به دریافت گذرنامه جدید اقدام گردد.
طبق نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مصوبه ستاد مرکزی اربعین و با توجه به شرایط خاص ایام اربعین:

الف) بیماران زیر از تشرف به عتبات در این ایام منع شده اند و تاکید می شود از ثبت نام خودداری کنند:

– بیماران دیابتی با زخم و یا عفونت اندام.

– بیماران دیابتی که مشکل کلیوی دارند.

– بیماران مبتلا به رتینوپاتی پیشرفته.

– بیماران دارای عوارض و علایم قلبی و عروقی.

– بیمارانی که کنترل نامطلوب قند دارند یا قند ناشتای ۲۵۰ و بالاتر دارند.

– بیماران مبتلا به سرطان که در حال درمان هستند.

– بیماران مبتلا به سرطان که وضعیت جسمانی نامطلوب دارند.

– بیماران مبتلا به آسم و COPD شدید و یا کنترل نشده.

– افرادی که بنا به نظر پزشک دارای بیماری واگیر می باشند(بالاخص بیماریهای تنفسی، گوارشی و پوستی).

– افرادی که تست کرونا آنها مثبت است تا ۵ روز اول تست مثبت در صورت عدم وجود علایم حاد.

افرادی که دارای بیماری حاد تب دار هستند، تا حداقل ۴۸ تا ۷۲ ساعت پس از قطع تب بدون استفاده از داروهای تب بر، بالاخص بیماری‌های تنفسی و گوارشی و پوستی با انجام معاینه مجدد.

ب) افراد ذیل الذکر نیز حتی الامکان از تشرف به زیارت اربعین و ثبت نام خودداری کنند:

– زنان باردار.

– سالمندان بالای ۶۰ سال.

– افراد دارای بیماری های زمینه‌ای.

– افراد دارای فشارخون بالای کنترل نشده.

– افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده.

– افراد چاق با ضریب توده بدنی بیش از ۴۰ .

– افراد دارای ضعف یا نقص سیستم ایمنی.

– افرادی که بطور مزمن از ترکیبات حاوی سالیسیلات استفاده می نمایند.

در خاتمه تاکید می‌شود با توجه به اینکه بر اساس مصوبه ستاد مرکزی اربعین تشرف به زیارت اربعین حسینی منوط به ثبت نام در سامانه سماح می باشد، لذا توصیه می‌شود زائران عزیز ثبت نام خود را به روزهای پایانی موکول نکنند. تکمیل فرایند پیش ثبت نام منوط به مشاهده عبارت « زائر گرامی، پیش ثبت نام شما با موفقیت ثبت گردید» است.

منبع:خبربان