تدارک 2 فروند هواپیمای بیمارستانی و اتوبوس‌های امدادی برای خدمت رسانی به زائران اربعین

تدارک 2 فروند هواپیمای بیمارستانی و اتوبوس‌های امدادی برای خدمت رسانی به زائران اربعین

رئیس جمعیت هلال احمر از آمادگی دو فروند هواپیما حالت بیمارستان به همراه آمبولانس و اتوبوس امدادی همچنین دارو و تجهیزات درمانی آماده برای امدادرسانی به زائران اربعین خبر داد.

 به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، پیر حسین کولیوند به خدمت رسانی زائران در اربعین حسینی اشاره کرد و گفت: جلسات متعددی برگزار شده است؛ ما در همه محورهای مواصلاتی پوشش امدادی را در همه مرزهای تعیین شده انجام خواهیم داد.

وی افزود: امداد و نجات و پزشکی – سلامت در داخل کشور بر عهده هلال احمر و در خارج از کشور بر عهده وزارت بهداشت است. تلاش کردیم قبل از عملیات اربعین، تمرین جدی با هدف هم‌افزایی انجام دهیم. اکنون نیروهای متخصص اعم از کادر درمان و امدادگر را تعیین کردیم، تعداد داوطلبان برای اعزام زیاد است اما ظرفیت محدود هست.

 کولیوند از آمادگی دو فروند هواپیما حالت بیمارستان به همراه آمبولانس و اتوبوس امدادی همچنین دارو و تجهیزات درمانی آماده برای امدادرسانی خبرداد و خاطرنشان کرد: امسال احتمال گرمازدگی، ابتلا به کرونا و بیماری‌های گوارشی برای زائران وجود دارد و تمهیدات لازم اندیشیده شده است همچنین هفت قرارگاه مرکزی در عراق استقرار دارد که نماینده هلال احمر به همراه حشت الشعبی در این قرارگاه‌ها حاضر هستند.افزایش سه برابری پایگاه‌های هلال احمر در عراق

رئیس جمعیت هلال احمر گفت: تعداد پایگاه‌ها نسبت به آخرین مراسم اربعین پوشش داده شده سه برابر بیشتر خواهد شد. در سه سطح مختلف بیمارستان، درمانگاه و چادرهای امدادی در شهر نجف پوشش امدادی خواهیم داشت همچنین در مسیر شهر نجف، بیمارستان سیار و پایگاه های امدادی مستقر می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه پرستاران و افراد مسلط به زبان عربی را برای پوشش بهتر روند امدادی در بیمارستان ها مستقر خواهیم کرد اضافه کرد: بیمارستان امام علی هلال احمر فعالیت خود را برای نخستین بار آغاز خواهد کرد و در کربلا، کاظمین، سامرا کادر درمان و نیروهای هلال احمر برای خدمت رسانی به زائران مستقر خواهند شد.

کولیوند از تولید محتوای آموزشی برای مردم خبر داد و گفت: این محتواها برای جلوگیری از گرمازدگی و سایر مشکلات در این تجمع انبوه که بزرگترین مراسم پیاده‌روی و تجمع است،تهیه شده است. برای پزشکان و پرستاران هم آموزش‌های تخصصی ارائه می‌شود.

وی درباره جزئیات امدادرسانی در سیل اخیر با اشاره به اینکه براساس هشدارها و اخطارهای هواشناسی برنامه ریزی دقیق برای اطلاع رسانی، آمادگی، پیشگیری از خسارات بیشتر ‌و امدادرسانی بهتر در جمعیت هلال‌احمر صورت گرفته بود، گفت: ۲۴ استان کشور متاثر از سیلاب بود که ۱۶۲ محور مواصلاتی و ۱۶۸ شهرستان با همراهی استانداران و سایر همکاران امدادی امدادرسانی شد، تلاش بی وقفه و از جان گذشتگی نجاتگران و امدادگران هلال احمر در عملیات های سیل اخیر قابل ستایش است. در این عملیات‌ها ۷۹ هزار نفر امدادرسانی و  بیش از سه هزار نفر به مناطق امن منتقل شدند و یک هزارو ۸۰۰ نفر اسکان اضطراری داده شدند و ۵۶ نفر هم مصدوم شدند. در مجموع ۹۰ نفر جان باختند و هنوز هشت نفر مفقودی داریم همچنین یک نفر در امامزاده داوود و چند نفر دیگر را در سیل فیروزکوه نجات دادیم.  

به گفته رئیس جمعیت هلال احمر یک هزار و ۴۰۰ تیم عملیاتی واکنش سریع و آموزش دیده در عملیات های امدادی و سیل زده حضور مستمر داشتند و تیم های آنست (سگ های تجسس) تلاش بسیار زیادی برای امدادرسانی کردند و همچنان هم عملیات جست‌وجو در بعضی مناطق ادامه دارد.

وی افزود : با کمک استاندار و شهردار تهران که هنوز هم حضور پر رنگ داشت توانستیم بسیاری از مناطق صعب العبور را امدادرسانی کنیم همچنین مردم و نیروهای جهادی با کمک های روانی و آوردن اقلام غذایی همراه ما در عملیات های امدادونجات سیل حضور داشتند.

وی یکی از نکات مهم در عملیات های اخیر سیل را حضور تیم‌های سحر دانست و افزود: این تیم ها برای حمایت روانی حادثه دیدگان حضور داشتند که به افزایش تاب آوری مردم و کاهش آلام افراد کمک کرد.

رئیس جمعیت هلال احمر در مورد پیش بینی های لازم در سیل اخیر خاطرنشان کرد: کالا و اقلام زیستی در مناطق امن ذخیره سازی کردیم، بالگردها از قبل آماده عملیات شده بودند، این اقدامات برای کمک به مردم و انجام بهتر عملیات ها بسیار تاثیر گذار بود.

رئیس جمعیت همراهی مردم با نیروهای امدادی را ستودنی دانست و افزود: مردم با همراهی خود باعث ارتقای سرمایه احتماعی هلال احمر شده که من به شکل ویژه از مردم فهیم ایران قدردانی می‌کنم.

به گفته کولیوند از ۹۰ جان باخته‌ای که در کشور داریم، حدود ۴۰ نفر از آنها مربوط به تهران در منطقه‌های امامزاده داوود و فیروزکوه است؛ سیلاب سنگینی بود که نیاز به تجهیزات ویژه داشت که شهرداری خیلی سریع این تجهیزات را فراهم کرد.۸۰۰ نفر به مناطق امن منتقل شدند

وی خاطرنشان کرد: در ساعات اولیه عملیات نجات توانستیم ۸۰۰ نفر را به مناطق امن منتقل کنیم. همه همکاران امدادی با تمام توان در ساعات اولیه حادثه در منطقه حضور داشتند. جلسات مدیریت بحران با همه مسئولان تشکیل شد و در جریان تشکیل کمیته مفقودین تلاش کردیم اموال مردم را هم حفظ کنیم، الان در این کمیته فرایند شناسایی پیکرها هم انجام می‌شود.

رئیس جمعیت هلال احمر با تاکید بر اینکه ما محل حادثه و حادثه دیدگان را تا بازگشت شرایط عادی رها نمی‌کنیم و با تمام امکانات حضور داریم، گفت: مزداران جزو مناطقی بود که دچار خسارت زیادی در سیل شد، با توجه بسته شدن دسترسی به مناطق سیل زده روند امدادرسانی کند و عملیات امدادی هوایی انجام شد که با ادامه بارندگی در این مناطق شرایط امدادرسانی به سختی انجام شد.بالغ بر ۶ هزار نفر در قالب یک هزار و ۴۰۰ تیم تخصصی و آموزش دیده برای انجام عملیات امدادی در مناطق سیل زده  حضور داشتند، قبل از عید انبارهای امدادی هلال احمر خالی بود و ما نگران بودیم، اما پس از شروع سال جدید با دستور رئیس جمهور انبارها به‌روز و اوضاع بهتر شد.تجهیزات هلال احمر به لحاظ لجستیک، انبارها، بالگرد و سایر موارد بسیار کمبود دارد که با توجه به نیاز جدی ما باید برنامه ریزی دقیق برای رفع کمبودها انجام شود

رئیس جمعیت درباره آخرین اطلاعات در مورد سیلاب گفت: در ۱۲ استان عملیات جست‌وجو در حال انجام است و در سایر استان ها عملیات تقریبا به پایان رسیده که پیش بینی می شود ظرف ۴۸ ساعت آینده پایان همه عملیات ها را اعلام کنیم.

هلال احمر بر اساس وظایف خود و به محض دریافت هشدارهای هواشناسی برای امدادرسانی برنامه ریزی می‌کند اما فرهنگ سازی برای توجه به هشدارها از سوی مردم هم ضرورت دارد.

کولیوند تاکید کرد: اکنون اعتماد مردم به جمعیت هلال احمر افزایش یافته است؛ در سیل اخیر علی‌رغم اینکه جزو وظایف ما نبود پیامک عمومی برای آمادگی مردم در برابر سیل ارسال کردیم.تقویت روحیه از خودگذشتگی در امدادگران و داوطلبان

وی افزود: جمعیت هلال احمر در دنیا درخشید؛ عالی ترین جایزه بشردوستی را دریافت کرد. عنوان رییس کمیسیون پیش نویس در فدراسیون صلیب سرخ و مسیولیت چند کرسی و کمیته را بر عهده گرفت.

کولیوند خاطرنشان کرد: تلاش ما این است که روحیه ازخودگذشتگی را در ۲۲ هزار امدادگری که داوطلبانه فعالیت می کنند، تقویت کنیم که اصلی ترین چالش ما تامین معیشت این امدادگران است.

رئیس جمعیت هلال احمر در مورد چالش های پیش رو این جمعیت گفت: چالش بعدی ما تقویت و نوسازی تجهیزات هلال احمر برای امدادگران و بالگردها است که نیازمند همراهی دولت و مسئولان هستیم.

وی افزود: آموزش همگانی و ارتقای آن میان مردم برای کاهش خسارات در حوادث چالش دیگری در هلال احمر بوده که نیازمند بررسی و برنامه ریزی دقیق است.

منبع:خبربان